Jak rozliczyć się z podatku z Holandii? - Megatax

Wielu osobom wypełnienie corocznego rozliczenia podatkowego sprawia wiele problemów. Jeszcze większy problem pojawia się w sytuacjach, gdy należy złożyć zeznanie do zagranicznego urzędu skarbowego w związku z dochodami osiąganymi z tytułu wykonywania pracy np. w Holandii. Jak więc rozliczyć się z podatku z Holandii? Odpowiedź na to znajdziesz w poniższym artykule.

Zgromadź wszystkie niezbędne dokumenty

To zasadniczo najważniejszy punkt, jeśli chodzi o rozliczanie podatku dochodowego. Bez tego po prostu ani rusz. Przede wszystkim potrzebne Ci jest Jaaropgave, czyli roczne zestawienie od holenderskiego pracodawcy. Jeżeli jesteś osobą, która pracowała w kilku miejscach w Holandii, to musisz uzyskać Jaaropgave od każdego pracodawcy.

Ponadto musisz przygotować potwierdzenie rachunku bankowego, gdyż holenderski urząd skarbowy bardzo dokładnie weryfikuje przynależność konta do danej osoby. Najlepiej, gdy uzyskasz tego typu dokument bezpośrednio od banku, w którym posiadasz rachunek.

W przypadku, gdy Twoje zarobki w Holandii stanowiły minimum 90% osiąganych przez Ciebie wszystkich dochodów lub nie miałeś innych dochodów aniżeli praca zarobkowa, to przysługują Ci dodatkowe ulgi podatkowe. Jednak by móc z nich skorzystać niezbędne będzie zaświadczenie o dochodach z polskiego urzędu skarbowego. W celu jego uzyskania w pierwszej kolejności musisz złożyć do rodzimego US PIT z załącznikiem ZG. Jeżeli współpracujesz z firmą rachunkową, która Cię rozlicza, od niej powinieneś otrzymać zaświadczenie, które następnie podbijesz w skarbówce.

Oprócz wyżej wymienionych dokumentów niezbędne są również zaświadczenia przetłumaczone na język angielski lub niemiecki o zameldowaniu i dochodach małżonka (jeśli chcesz skorzystać z ulgi z tytułu posiadania partnera fiskalnego), numery BSN/Sofi oraz DiGiD (swój i partnera), a także potwierdzenie zameldowania w Holandii.

Rozliczenie podatku z Holandii – skorzystaj z usług profesjonalnego biura rachunkowego lub zrób to samodzielnie

Jeżeli już zgromadzisz wszystkie niezbędne dokumenty, to możesz złożyć deklarację podatkową do holenderskiego US. Dokonasz tego przez stronę belastingdienst.nl po zalogowaniu się swoim personalnym elektronicznym kodem DiGiD. Nic nie stoi na przeszkodzie, byś skorzystał również z usług profesjonalnego biura rachunkowego. Wystarczy, że skompletujesz niezbędną dokumentacją, a firma przeprowadzi Cię przez cały proces rozliczenia podatkowego bez zbędnego stresu i pośpiechu.