Jak rozliczyć się z podatku z Niemiec? - Megatax

Pracowałeś legalnie w Niemczech i nie masz zielonego pojęcia, w jaki sposób powinieneś rozliczyć się z podatku z fiskusem? Jeżeli nie prowadziłeś jednoosobowej działalności gospodarczej (GEWERBE) lub nie otrzymałeś wezwania z niemieckiego urzędu skarbowego, nie musisz składać deklaracji podatkowej. Niemniej, warto zawsze dla pewności skontaktować się z profesjonalnym biurem rachunkowym, gdyż może okazać się, że zwrot podatku z zagranicy przepadnie Ci koło nosa. Jak więc to zrobić?

Przede wszystkim skompletuj niezbędne dokumenty

Na samym początku warto pozyskać Lohnsteuerbescheinigung, czyli dokument o uzyskiwanych zarobkach. Powinieneś uzyskać go od pracodawcy. Jeżeli go nie posiadasz, musisz się o niego zwrócić do przełożonego lub poprosić zajmujące się Twoim rozliczeniem biuro o zawnioskowanie o dokument do Twojego pracodawcy. Ponadto musisz potwierdzić w polskim urzędzie skarbowym swój dochód. Do zrealizowania tego celu służy zaświadczenie z urzędu EU/EWR, jednak w przypadku, gdy nie złożyłeś w nim zeznania podatkowego, instytucja może odmówić Ci potwierdzenia dochodu. Niezbędne okazać się mogą również kopie Twojego dowodu osobistego lub paszportu. W przypadku, gdy nie rozliczasz się pierwszy raz w Niemczech, to posiadasz swój indywidualny numer podatkowy, który będzie potrzebny do złożenia deklaracji. Podobnie rzecz się ma, jeśli chodzi o numer identyfikacyjny. W sytuacji, gdy byłeś zameldowany w Niemczech, niezbędne będzie również zaświadczenie o meldunku. Niektóre biura rachunkowe wymagają także potwierdzenie polskiego rachunku bankowego, by uniknąć późniejszych nieporozumień.

Skorzystaj z usług profesjonalnego biura rachunkowego

Jeżeli nie jesteś obeznany w przepisach podatkowych, zdecydowanie lepszym i prostszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług profesjonalnego biura rachunkowego. Skompletowanie wszystkich dokumentów pozwoli Ci z pomocą zawodowców złożyć pełne, właściwie wypełnione zeznanie podatkowe. Ponadto, jeżeli przysługują Ci prawa do ulgi, zostaną bez problemu one odliczone. Z tego względu nie musisz się niczym przejmować – profesjonaliści zrobią za Ciebie resztę i przeprowadzą przez cały proces rozliczania.