Zwrot podatkowy z zagranicy, jak to działa? - Megatax

Każda osoba, która pracowała za granicą, ma obowiązek rozliczyć się z podatku zarówno w Polsce, jak i w państwie, gdzie wykonywana była praca zarobkowa. Niemniej, nic nie stoi na przeszkodzie, by ubiegać się o zwrot podatku z kraju, w którym wykonywało się obowiązki służbowe. Jak to zrobić i co należy przygotować w takiej sytuacji?

W pierwszej kolejności przygotuj wszystkie niezbędne dokumenty

To absolutna podstawa do tego, by móc poprawnie się rozliczyć. Potrzebne będą m.in. zaświadczenia od zagranicznego pracodawcy o wysokości uzyskiwanych dochodów, a także zaliczki, która została pobrana na podatek. Nie obędzie się również bez dokumentu tożsamości w postaci dowodu czy kopii paszportu. Przedstawić należy także kartę podatkową, którą otrzymuje się po zakończeniu pracy. Ważny jest również payslip z ostatniego tygodnia lub miesiąca (np. w Holandii jest to Jaaropgave). Ostatnimi z potrzebnych dokumentów są: zagraniczny numer ubezpieczenia socjalnego, a także nazwę i adres firmy, u której się pracowało za granicą.

Jeżeli wróciłeś już do Polski, a nie posiadasz niezbędnych dokumentów, możesz zwrócić się o nie do swojego pracodawcy. Mają oni obowiązek ich dostarczenia, nawet na Twój krajowy adres.

Wypełnij stosowne formularze

Jeżeli skompletowałeś potrzebne dokumenty, następnym krokiem jest wypełnienie stosownych wniosków. Najczęściej znajdziesz je na stronie internetowej właściwego, zagranicznego urzędu skarbowego w zakładce przeznaczonej dla emigrantów. Równie dobrze możesz otrzymać je stacjonarnie w urzędzie skarbowym w państwie, w którym pracowałeś. Przy każdym formularzu znajdują się szczegółowe instrukcje dotyczące ich wypełnienia.

Czekaj na zwrot pieniędzy

Jeżeli wypełniłeś wszystko poprawnie i nie będzie konieczne złożenie korekty, na zwrot podatku powinieneś czekać od 3 do 6 miesięcy w zależności od funkcjonujących przepisów, kraju, a także urzędu skarbowego. Warto jednak pamiętać, że pieniądze z tytułu zwrotu podatku nie są przelewane na polskie konto bankowe, ale na konto walutowe. Mogą zostać również wypłacone czekiem, który należy zrealizować.

Jeżeli obawiasz się samodzielnie starać o zwrot podatku, zawsze możesz skorzystać z usług profesjonalnych biur podatkowych. Przeprowadzą Cię przez cały proces aż do momentu otrzymania pieniędzy.